۱۳۹۵/۱۲/۰۲

سید محمود میریان ،عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید تشریح کرد

نمودار رشد جذب سرمایه های خصوصی و خارجی در شهرهای جدید
سید محمود میریان در گفتگویی با روزنامه اعتماد از جذب سرمایه گذاری های خصوصی و خارجی در شهرهای جدید و چشم انداز این الگوی اجرایی می گوید.
 به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید به نقل از روزنامه اعتماد، در جهان امروز مفهوم شهرهای جدید با همه ابعاد وجودی‌اش با سرعت هرچه تمام‌تر در حال پیشروی است و متولیان امور شهرهای جدید با توجه به ضرورت داشتن شهرهایی ایمن، سبز و پاک تلاش می‌کنند به انتظارات شهروندان و سازمان‌ها از شهر‌های جدید پاسخ دهند و برای اداره شهرهای جدید در فضای متحول شده امروز برنامه‌ریزی و فعالیت کنند. موضوع شهرهای جدید در ایران و توسعه پایدار اجتماعی، فرهنگی، خدماتی و رفاهی این شهرها در حال حاضر یکی از سیاست‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی در کنار بهسازی و احیای بافت قدیم شهرها به خصوص شهرهای بزرگ و توسعه بیرونی (فیزیکی) شهرهای موجود است که محل بحث بسیاری از کارشناسان اقتصادی، جامعه‌شناسی، معماران، شهرسازان و... است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۵ میلیون نفر در شهرهای جدید ساکن خواهند شد؛ اعداد و ارقامی که ضرورت برنامه‌ریزی‌های گسترده در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، شهرسازی، آموزشی و... را یادآور می‌شود. مانند هر پدیده چندوجهی دیگری توسعه پایدار در شهرهای جدید نیازمند سرمایه‌گذاری‌های مطلوب و اطلاع‌رسانی مناسب است که تیم اجرایی شرکت عمران شهرهای جدید تلاش می‌کنند ابعاد و زوایای گوناگون این ایده تاثیرگذار را تحقق ببخشند. با این توضیحات سراغ دیدگاه‌های سید محمود میریان رفتیم تا در یک گپ‌وگفت دوستانه درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرهای جدید و بایدها و نبایدهایی که باید در این زمینه مدنظر قرار داد، صحبت کنیم. 
  با توجه به این واقعیت که شهرهای جدید در نقشه راه آینده کشور جایگاه برجسته‌ای را به خود اختصاص داده، موضوع سرمایه‌گذاری یکی از نیازهای اساسی رشد این شهرها محسوب می‌شود. چه برنامه‌هایی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی در این شهرها طی سال‌های اخیر تدارک دیده شده است؟
استفاده از زبان آمار و ارقام بهترین روشی است که از طریق آن می‌توان نمودارهای رشد و توسعه را درک کرد. بررسی این اعداد و ارقام در شهرهای جدید از سال92 تا به امروز کاملا گویای تحولاتی است که در این زمینه محقق شده است. دررابطه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و عمومی در شهرهای جدید در سال92، بخش خصوصی بیش از 25میلیارد تومان در شهرهای جدید سرمایه‌گذاری داشته است؛ عددی که در سال 93 به بیش از 48میلیارد تومان رسید. تعداد قراردادها در سال92، سه قرارداد بود که این قراردادها در سال93 به 7 قرارداد بزرگ سرمایه‌گذاری رسید. این رقم در سال94 به 25قرارداد مشارکت به ارزش 723 میلیارد تومان در 8 شهر جدید رسید. این روند در سال95 هم ادامه پیدا کرد و از ابتدای سال تا آذرماه بیش از 120میلیارد تومان قرار داد سرمایه‌گذاری منعقد شده است که پیش بینی می‌کنیم تا انتهای سال جمع کل قراردادهای مشارکت و سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی به بیش از 1500میلیارد تومان برسد. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید این اعداد و ارقام کاملا گویای رشد سیستم مدیریت و برنامه‌ریزی در شهرهای جدید است. ضمن اینکه باید توجه داشت که این رقم تنها بخش خصوصی را شامل می‌شود.
  اشاره کردید که این اعداد و ارقام مربوط به بخش خصوصی است. برای سایر بخش‌ها چه برنامه‌هایی در مسیر اجرایی شدن قرار گرفته است؟
غیر از این اعداد و ارقام، مشارکت‌ها با 12 شهرداری که در شهرهای جدید مستقر هستند نیز وجود دارد و هفت قرارداد با شهرداری‌ها هم در مرحله انعقاد است. جمع این مشارکت‌ها با شهرداری‌های مستقر 9هزار میلیارد تومان است. از سوی دیگر با توجه به شرایط سال 94، بعد از برجام که کمپانی‌های خارجی برنامه‌های مشترک با بخش‌های گوناگون کشور را دنبال می‌کنند، ما با 10 شرکت و کمپانی خارجی که شامل آلمان، کره جنوبی، ایتالیا، لوکزامبورگ ، تایلند و... می‌شود، تفاهمنامه‌های همکاری‌های مشترک را تا مرحله نهایی شدن هدایت کردیم که بعد از تصویب وزارت راه و شهرسازی در مرحله اجرایی شدن قرار می‌گیرند.
  همان‌طور که شما هم اشاره کردید، فرصت برجام ظرفیت‌های قابل توجهی را در بخش‌های گوناگون ایجاد کرده است، لطفا بخشی از این مناسبات ارتباطی با طرف‌های خارجی را به صورت مصداقی شرح دهید؟
بعد از برجام یک همکاری نزدیک با وزارت محیط زیست کشور آلمان به عنوان یکی از قطب‌های صنعت و شهرسازی در دانشگاه برلین تدارک دیده شد، ماحصل این روابط سه تفاهمنامه همکاری مشترک است که در آنها هم مباحث تخصصی و علمی پیش‌بینی شده و هم در زمینه نوآوری، تکنولوژی‌های جدید ساختمانی، بازگشت آب‌های مصرف شده در فازهای مختلف شهرهای جدید ایران برنامه‌ریزی‌های عملیاتی انجام شده است. با کره جنوبی هم که در زمینه شهرهای جدید تجربه‌های متنوع و موفقی را پشت سر گذاشته پروژه‌های مشترک فراوانی را برنامه‌ریزی کردیم تا بعد از تبادل اطلاعات و تجربیات به مرحله اجرا برسیم. تفاهمنامه دیگری که با کارتل‌های ایتالیایی درباره ایجاد خطوط ریلی بین شهرهای جدید و شهر مادر در 4 شهر جدید کشورمان به توافق رسیدیم. همچنین 4 بیمارستان در 4 شهر جدید و ایجاد و راه‌اندازی ورزشگاه بزرگ هم برنامه‌ریزی شد. با کشورهایی چون تایلند و لوکزامبورگ در حوزه استفاده از منابع خورشیدی و انرژی‌های پاک تبادل اطلاعات و تجربیات داشتیم و دامنه وسیعی از برنامه‌های دیگر که در فضای بعد از برجام تلاش می‌کنیم از آنها به نفع توسعه پایدار شهرهای جدید استفاده کنیم.
  دیدگاه طرف‌های خارجی درباره پروژه‌های مشترک با ایران چیست؟
در نشست‌هایی که با طرف‌های خارجی داشتیم همگی تمایل برای سرمایه‌گذاری در ایران دارند. متاسفانه هنوز در بحث فاینانس و گشایش تسهیلات بانکی مشکلاتی وجود دارد که تبادل ارز را با تنگناها مواجه می‌کند ولی شاید برای مخاطبان شما هم جالب باشد که بدانند، کشوری مانند ایتالیا تاکید داشت که موسسه ساچه که تضمین‌کننده سرمایه‌گذاری‌هاست، از پروژه‌های مشترک حمایت می‌کند.
  به نظر می‌رسد که تیم اجرایی شرکت عمران شهرهای جدید بحث جذب سرمایه‌گذاری را به صورت جدی دنبال می‌کند، چشم‌انداز این الگوی اجرایی از نظر شما چیست؟
به نکته مهمی اشاره کردید، در واقع سرمایه‌گذاری شاه کلید توسعه در شهرهای جدید محسوب می‌شود که بدون آن رکود دامن این شهرها را می‌گیرد. بر این اساس تلاش ما هم در راستای تامین منابع مالی خصوصی و جذب سرمایه‌های خارجی است.
  درباره مشکلات و چالش‌هایی که پیش روی توسعه شهرهای جدید وجود دارد، توضیحاتی را بفرمایید.
مهم‌ترین چالش پیش روی این مبادلات ارتباطی که بحث تحریم‌های اقتصادی بود، خوشبختانه با تدبیر دولت یازدهم و اجرای برجام از پیش رو برداشته شد و مابقی مشکلات باید از طریق اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمومی و اجتماعی در مسیر حل و فصل شدن قرار بگیرد. شرکت عمران شهرهای جدید تمام ظرفیت‌های ممکن را برای خدمت‌رسانی مناسب به شهروندان به کار گرفته و در عین حال این اطمینان را می‌دهیم که با تضمین‌ سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی را با قدرت دنبال خواهیم کرد. بدون تردید افزایش جذب سرمایه‌های بخش خصوصی برای توسعه شهرهای جدید نهایتا روند سرویس‌دهی به شهروندان را در بخش‌های مختلف بهبود می‌بخشد و می‌توان امیدوار بود که ماحصل این تلاش‌ها منجر به آسایش و ‌آرامش بیشتر شهروندان ساکن در شهرهای جدید شود.

 http://ntoir.gov.ir/


منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۷۷۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

منوی اصلی
لینکدونی
نظرسنجی